Sporcu Beslenmesi -1

Sporcu beslenmesi, son zamanlarda en çok araştırmaların yapıldığı bilimsel konular arasına girdi. Artık hem sporcu hem de antrenör ilgilendikleri spor dalındaki beslenme şeklinin nasıl olması gerektiği konusunda beslenme bilimi uzmanlarıyla iletişim halindeler. Öyle ki Türk Futbol Federasyonu, artık futbol takımlarının bir diyetisyeni olması gerektiğine karar vererek, bünyesinde futbol takımı diyetisyenliği kursları açmaya başladı.

Temelde sporcu beslenmesi, sporcunun gereksinimi olan enerji, besin öğeleri ve sıvı alımını en doğru düzeyde ayarlanmasını sağlamaya çalışan bir bilim dalıdır. Amaç sporcunun yaptığı spor çeşidine göre, cinsiyetine ve yaşına göre beslenmesindeki bütün gereksinimleri karşılamaktır Sporcunun hem performansının yükselmesi hem de vücut dayanıklılığının artması için nasıl beslenmesi gerektiğini bilmesi oldukça önemlidir. Sporcuların öncelikli olarak harcadıkları enerjiyi yerine koyması esastır.

Aksi takdirde kilo ve kas kaybına bağlı dayanıklılık ve kuvvet kayıpları yaşanacaktır. Bu aynı zamanda sporcunun sakatlanma riskini de arttıran bir durumdur. Yeterli ve dengeli beslenmenin bir sporcunun başarısını garanti etmediği, ancak yetersiz ve dengesiz beslenmenin performans düşüklüklerine neden olduğu kabul edilmektedir. İyi beslenen bir sporcu kötü beslenen bir sporcuya göre daha yüksek performansa, konsantrasyona ve daha düşük sakatlanma ihtimaline sahiptir.

Sporcu beslenmesiyle ilgili olarak ilerleyen makalelerde:

  • Sporcu Beslenmesi ve Karbonhidratlar,
  • Sporcu Beslenmesi ve Proteinler,
  • Sporcu Beslenmesi ve Yağlar,
  • Sporcu Beslenmesi Ve Su Tüketimi,
  • Sporcu Beslenmesi ve Tuz Tüketimi

konularına değinilecektir.