Çocuklarda Beslenme Davranışı

uzman diyetisyen duygu öztürk, Diyetisyen ankara, ankara diyetisyen, sağlıklı beslenme, zayıflamak istiyorum, sağlıklı zayıflama, selülit tedavisi, diyetisyen, ankara, diyet, diyet listesi, zayıflama, york testi, kilo alma, gıda intolerans testi, diyabette beslenme, çocuk beslenmesi, ankarada diyetisyen, ankara en iyi diyetisyen, gebelik dönemi beslenme, hastalıklarda beslenme, inbody testi, serbest radikal ölçümü, vücut analizi, zayıflama yolları, kolay zayıflama yöntemleri, diyet klinik, diyet merkezi, ankara zayıflama merkezi, ankara diyet merkezi, sporcu beslenmesi, dietmap, form ve bakım, form, obezite, bölgesel incelme, Radyo Frekans ile Bölgesel İncelme, Profesyonel Cilt Bakımı, G5 ile Selülit ve Vücut Şekillendirme, Elektroterapi ve Lenf Drenaj, Elektroterapi, Lenf Drenaj, D Vitamini

Çocuklarda beslenme davranışının gelişimi ve bir alışkanlık haline dönüşmesi, en çok da aile içinde gördükleri ile ilişkilidir. Ailenin sosyal ve ekonomik durumu, gelenek ve görenekleri, çevre koşulları gibi bir çok faktör beslenme davranışının gelişiminde etkendir. Çocukluk döneminde geliştirilen sağlıklı beslenme davranışı sağlıklı bir hayat için de temelleri oluşturacaktır. Çocuklarda beslenme davranışının olumsuz yönde gelişmesi ise ileri yaşlarda  bazı beslenme problemlerinin gelişmesine sebebiyet verebilmektedir. Büyüme ve gelişmenin çok hızlı olduğu çocukluk döneminde beslenmenin yeterli ve dengeli olması çok ama çok önemlidir. Çünkü bu, çocukların ilerde de sağlıklı birer yetişkin olabilmesine katkı sağlayacak en önemli faktörlerden biridir.
Çocuklarda beslenme davranışının sağlıklı bir modelle oluşturulması ile:

 • Çocuğun sağlıklı büyüme ve gelişmesi sağlanır.
 • Yetersiz beslenme ve buna bağlı demir eksiklikleri, obezite, diş çürükleri vb engellenir.
 • Kronik hastalıkların (tip2 diyabet, kalp damar hastalıkları, hipertansiyon, kanser gibi) oluşum riskinin azalması sağlanır.

Özellikle okul öncesi dönemi çocuklarda beslenme davranışı problemleri ile sık karşılaşılmaktadır. Sık  karşılaşılan beslenme problemlerinin arasında ise yeme miktarında azalma, iştahsızlık, çok yavaş yemek  ya da yemek seçmek gibi davranışlar vardır. Çocuklar bazen ebeveynlerinin dikkatlerini üzerlerine çekmek içinde bu tarz problemler geliştirebilmektedir. Burada en önemli görev anne ve babaya düşmektedir. Çocuğun çok üzerine gitmeden ve onu yemek yemeye zorlamadan yani bir baskı oluşturmadan yemek yedirmenin yollarını bulmalıdır. Aksi taktirde bu durum geri tepebilir ve çocuk beslenmeme konusunda ısrarcı kalabilir. Yemek yemeyi çocuğunuz için eğlenceli hale getirmek işinizi kolaylaştırabilir. Her şeyden önce yemek zamanında neşeli ve mutlu bir atmosfer yaratarak, bu saatlerin çocuğu mutlu yapan saatler olmasını sağlanmak çocuklarda beslenme davranışı modelini pozitif yönde etkileyecektir.

İşte size çocuklarda beslenme davranışı modelini pozitif yönde etkileyecek bazı ip uçları:

 1. Çocuğunuzun yemek hazırlanırken size yardımcı olmasına izin verin. Böylece sevmediği besinleri bile ona yedirebilirsiniz :)
 2. Yemek masalarınızı renklendirin. Bu çocuğunuzun ilgisini çekecektir.
 3. Yemek masasına beraber oturun ve beraber yemek yemeğe özen gösterin. Sizler ebeveynler olarak sağlıklı besinleri tercih edin. Unutmayın çocuklarınızın rol modeli sizlersiniz.
 4. Çocuklar bazen yemek masasına oturur ancak yemek dışında her şeyle ilgilenirler. Sabırlı olun!!
 5. Çocuklarınıza kendi yemeklerini kendileri yeme imkanını tanıyın.
 6. Çocuğa tabağını bitirmesi konusunda ısrarcı olmayın. Bu çocuğun aşırı yemesine ya da yemekten nefret etmesine neden olabilir.
 7. Daha öncede söylediğimiz gibi beslenme saatlerinin çocuğu mutlu yapan saatler olmasını sağlayın. Pozitif bir atmosfer yaratın!
 8. Çocuğun ara öğünlerinin büyük porsiyonlardan oluşmamasına dikkat edin. Aralarda ya da ödül olarak şekerli gıdaları vermeyin!
 9. Çocuğun beslenmesinde bütün besin gruplarının tamamlanıp tamamlanmadığına dikkat edin. Tek tip beslenme modeli ile çocuklarınızı beslemeyin. Çocukların beslenmesinde besin çeşitliliği sağlamak önemlidir.
 10. Çocuklara sağlıklı beslenmenin ne kadar önemli bir şey olduğunu bu yaşta öğretmeye çalışın!

Unutmayın çocuklarda beslenme davranışı modeli ne kadar sağlıklı olursa, onlar için o kadar sağlıklı bir gelecek kurabiliriz!!