Diyetisyen Duygu Öztürk Güner, kamu ve özel sektördeki kurumlara ‘Çalışanlarınızın sağlığı için kalorisi hesaplanmış diyet mönüler hazırlatın’ önerisinde bulundu.

internetten diyet büyük risk, uzman diyetisyen duygu öztürk, Diyetisyen ankara, ankara diyetisyen, sağlıklı beslenme, zayıflamak istiyorum, sağlıklı zayıflama, selülit tedavisi, diyetisyen, ankara, diyet, diyet listesi, zayıflama, york testi, kilo alma, gıda intolerans testi, diyabette beslenme, çocuk beslenmesi, ankarada diyetisyen, ankara en iyi diyetisyen, gebelik dönemi beslenme, hastalıklarda beslenme, inbody testi, serbest radikal ölçümü, vücut analizi, zayıflama yolları, kolay zayıflama yöntemleri, diyet klinik, diyet merkezi, ankara zayıflama merkezi, ankara diyet merkezi, sporcu beslenmesi, dietmap, form ve bakım, form, obezite, bölgesel incelme, Radyo Frekans ile Bölgesel İncelme, Profesyonel Cilt Bakımı, G5 ile Selülit ve Vücut Şekillendirme, Elektroterapi ve Lenf Drenaj, Elektroterapi, Lenf Drenaj, D Vitamini
Ankara’nın tanınmış diyetisyenlerinden Duygu Öztürk Güner, obezitenin artık bireylerin değil, toplumun sorunu olduğunu söyledi. Türkiye’nin de bu sorunu en fazla yaşayan ülkeler arasında bulunduğuna dikkati çeken Güner, “Maalesef obezite hem erkekler, hem de kadınlar arasında giderek yaygınlaşan bir hastalık” diye konuştu. Gaziosmanpaşa’daki bir merkezde hizmet veren Duygu Öztürk Güner, obezite ve dengesiz beslenmeye bağlı kronik hastalık riskinin arttığını anımsatarak, şöyle devam etti:

KALORİ AYARI YAPILMALI

“Halbuki sağlıklı bir beslenme programıyla bütün bu sorunların önüne geçilebilir. Sağlıklı beslenme konusunda ise toplumun her kesimine önemli görevler düşüyor. Bir diyetisyen olarak şirketlere de büyük görev düştüğünü düşünüyorum. Zira insanlarımız günlerinin büyük bölümünü işyerlerinde geçiriyor. Bazen sabah kahvaltılarını, çoğunlukla da öğle yemeklerini işyerlerinde yiyorlar. Çalışanları için öğle yemeği çıkaran şirketlerin, daha mönü hazırlama aşamasında yemeklerin içine giren besinlerin gram ve kalori ayarlamasının yapılması, toplum sağlığı için çok önemli. Dolayısıyla kamu ve özel sektördeki işletmelerin bu doğrultuda hareket etmesi gerekiyor.”

VERİMLİLİK ARTAR

Güner, işyerlerinde yeterli ve dengeli beslenen bireylerin, hem iş verimliliklerinin arttığını, hem de sosyal ve psikolojik açıdan doyuma ulaştıklarını da ifade ederek “Bu bakımdan işletmelerin, ürettikleri mal ve hizmetin türüne, ağırlığına göre beslenme programı hazırlamaları doğru olur. Ağır ve tehlikeli işlerde çalışanlarla ofis ortamında çalışanların beslenme şekli asla aynı olmamalı” diye konuştu.